CZ | EN

Prague Sounds pořádá mimořádné Válečné rekviem Benjamina Brittena na Pražském hradě. Zazní v provedení symbolicky propojených orchestrů

9/6/2023

Pokračujeme v tradici mimořádných zářijových koncertů. Letos se však z hladiny Vltavy přesuneme do Vladislavského sálu Pražského hradu, abychom zde 3. září uvedli monumentální Válečné rekviem (War Requiem) Benjamina Brittena, ikonické hudební dílo 20. století.

Monumentální protiválečné oratorium zazní v provedení symbolicky propojených orchestrů PKF – Prague Philharmonia, České filharmonie a Kyjevského symfonického orchestru, Pražského filharmonického sboru, Dětského pěveckého sboru Radost Praha a mezinárodních sólistů za řízení Lukáše Vasilka.

„Tuto událost lze vnímat nejen jako tryznu za válečné oběti, ale také jako mimořádně působivý apel směrem k ukončení války, který bude umocněn unikátním prostředím a akustikou Vladislavského sálu Pražského hradu – výjimečný koncert výjimečného díla ve výjimečné době,“ říká ředitel Prague Sounds Marek Vrabec, který zároveň připomíná, že se jedná o jeden z prvních významných kulturní počinů ve Vladislavském sále po mnoha letech stvrzující otevírání Pražského hradu veřejnosti po zvolení nového prezidenta. Vstupenky na tuto mimořádnou událost jsou k dispozici na webu praguesounds.cz a v síti GoOut.

Britský skladatel Benjamin Britten napsal Válečné rekviem v roce 1962 k příležitosti dokončení obnovy gotické katedrály v Coventry po jejím zničení během 2. světové války. Vycházel přitom z kodifikovaného latinského textu mše za zemřelé, který však proložil verši Wilfreda Owena, britského důstojníka skládajícího básně přímo v zákopech 1. světové války. Dílo tak vyznívá jako velký pacifistický manifest apelující na posluchače silným textem i hudbou. Pro jeho monumentálnost a náročné obsazení je uváděno jen velmi vzácně. Na Pražském hradě je pod taktovkou dirigenta Lukáše Vasilka odprezentují PKF – Prague Philharmonia, členové Kyjevského symfonického orchestru, Komorní orchestr České filharmonie, Pražský filharmonický sbor, Dětský pěvecký sbor Radost Praha, sopranistka Susanne Bernhard, tenorista Kyle van Schoonhoven, barytonista Arvid Fagerfjäll a varhanice Linda Sítková.

 

Galerie
Galerie