CZ | EN

„Jeden z nejinovativnějších hudebních projektů v Praze.“

Za více než 25 let své existence festival v Praze uvedl řadu ikonických hudebních osobností, ale systematicky představuje také novou generaci umělců. Festival osvětluje vztahy mezi klasickou a soudobou vážnou hudbou, jazzem, hip hopem a elektronikou.

Prague Sounds respektují minulost, žijí současností a směřují do budoucnosti. Tato neustálá evoluce je receptem, díky němuž se festival stále vyvíjí. Stejně jako dobrá hudba.

Za více než 25 let své existence se festival etabloval jako jedna z nejvýznamnějších hudebních událostí v České republice, jejíž široký a eklektický program osvětluje vztahy mezi žánry od současné vážné hudby přes jazz, hip-hop, elektroniku až po písňové projekty. Prague Sounds uvedl řadu ikonických hudebních osobností světového významu, ale představuje systematicky také novou generaci umělců, kteří se jimi inspirovaly – často v českých premiérách. Prague Sounds respektují minulost, žijí současností a směřují do budoucnosti. Tato neustálá evoluce je receptem, díky němuž se festival stále vyvíjí.

  • INOVATIVNÍ PROGRAM
  • UNIKÁTNÍ KONCERTNÍ ZÁŽITKY
  • GENIUS LOCI VNITŘNÍCH I VENKOVNÍCH PROSTOR PRAHY

„Festival, který nabízí hudební experimenty, k nimž málokterá dramaturgie nachází odvahu.“

Naše historie

I. 1996:
Začátky na Pražském hradě

Festival, který se zrodil jako Struny podzimu za prezidenta Václava Havla, nabízí odvážný program multižánrových koncertů v prostorách celého hradního areálu. Do historie festivalu se památnými koncerty nesmazatelně zapisují avantgardní jazzový pianista Cecil Taylor, minimalista Michael Nyman, saxofonista Jan Garbarek ve spoluprácí s Hilliard Ensemble či houslista Gidon Kremer.

II. 2004:
Odchod z Hradu 
Začátek nové etapy

S koncem Havlova prezidentství se festival musí přesunout mimo hradby do města pod Hradem. Využívá některé z nejikoničtějších pražských prostor a buduje si pověst díky pestrému a kvalitnímu programu a tím, že do Prahy přiváží zahraniční umělce, kteří zde dosud nikdy nevystoupili – mezi nimi se skví například Kronos Quartet, jazzový pianista Brad Mehldau nebo vokální mág Bobby McFerrin.

Bobby McFerrin
Iva Bittová
Kronos Quartet
Brad Mehldau

III. 2010:
15leté výročí a další vývoj

Tento milník je pro festival novým začátkem, protože program se stále vyvíjí a na jeho pódiích vystupuje stále více špičkových mezinárodních umělců. Všiml si nás dokonce i deník New York Times, který nás označil za „jeden z nejinovativnějších pražských hudebních počinů“. Na nezapomenutelných koncertech září legendární minimalistický skladatel Steve Reich, fado senzace Mariza, jazzoví titáni Wayne Shorter, Sonny Rollins a AhmAad Jamal, operní pěvkyně Barbara Hannigan s programem skladeb od Ligetiho a mladý talentovaný zpěvák Gregory Porter, který v roce 2012 odehraje dva vyprodané koncerty. O rok později se Porter na festival vrací a připojuje se k němu český hráč na Hammondovy varhany Ondřej Pivec. To je začátek cesty, která pokračuje Pivcovým trvalým připojením k Porterově kapele a společným ziskem ceny Grammy. Cesty, během níž se ze zpěváka stane celosvětová hvězda.

Barbara Hannigan
Gregory Porter
Wayne Shorter
Steve Reich
Mariza

IV. 2011 – 2015:
Nové impulsy

Kromě toho, že na festivalu vystoupí legendární Sonny Rollins a Rufus Wainwright se dočká svého českého debutu, se poprvé konají klubové večery pro více umělců v legendárním pražském klubu Roxy. Na těchto koncertech se představí špičkoví mladí umělci z oblasti hip hopu, nové jazzové vlny a elektronické hudby jako Ghostpoet, Young Fathers, Robert Glasper, Chris Dave a Xenia Rubinos. Záhy se tyto žánry stanou pilíři hlavního festivalového programu.

V. 2017 – 2019:
Vrátit se silnější

Po přestávce v roce 2016 se festival v roce 2017 vrací s čerstvou energií, novými nápady a představuje svou charakteristickou směsici žánrů a stylů, zavedených i špičkových umělců a rozmanitých míst konání. V České republice debutují průkopníci alt-country Lambchop, Shabazz Palaces poblázní publikum temným electro-rapem, „otec minimalismu“ Terry Riley se vzácně objeví na veřejnosti při představení své kultovní skladby In C, britská soulová zpěvačka Laura Mvula rozzáří Forum Karlín a legendy hip hopu De La Soul rozvibrují Lucernu.

VI. 2020 – 2021:
Covid, premiéra pod širým nebem a

25. výročí

Když se svět potýká s celosvětovou pandemií, festival myslí na nové možnosti, jak ve složité době zprostředkovat hudební zážitky. Poprvé v historii tak pořádá koncerty pod širým nebem na úžasných místech v Praze. Na střeše Lucerny vystoupí Avishai Cohen a ze speciálně postaveného plovoucího pódia na Vltavě zazní Vivaldi Recomposed Daniela Hopea a Maxe Richtera. Plovoucí pódium má takový úspěch, že ho následující rok stavíme znovu a Yo-Yo Ma, snad nejlepší žijící violoncellista na světě, hraje za soumraku Bachovy suity. V témže roce – při 25. výročí festivalu – se vracíme ke koncertům v sálech a klubech: Kae Tempest debutuje v České republice a Caroline Shaw, mladá skladatelka označovaná za „budoucnost klasické hudby“, vystoupí s Attacca Quartet.

Yo-Yo Ma
Kae Tempest
Caroline Shaw & Attacca Quartet

VI. 2022:
Prague Sounds!

V roce, kdy se přejmenováváme na Prague Sounds, je line- up festivalu typicky eklektický – ambientní elektronika Nilse Frahma, nakažlivý jazz/RnB Snarky Puppy, akustické techno v podání Brandt Brauer Frick Ensemble a virtuózní sólový set mandolinisty Chrise Thileho ze skupiny Punch Brothers. Série pod širým nebem na řece Vltavě pokračuje velkolepým koncertem u příležitosti českého předsednictví EU.

Plovoucí scéna na Vltavě
Snarky Puppy
Chris Thile
Brandt Brauer Frick Ensemble
Nils Frahm

Napsali o festivalu

„Přehlídka, která začínala na Pražském hradě za Václava Havla, umí katapultovat české hudebníky až k ceně Grammy.“

Daniel Konrád, Aktuálně.cz

„Festival patří k vyšší kultuře: od roku udržuje rovnováhu mezi konzervativními ctnostmi a dobrodružstvím inovace.“

Pavel Klusák, Magazín Heritage

„Prague Sounds si udržuje pozici žánrově nejrozpaženějšího hudebního festivalu v České republice. Na žádném jiném by nebylo myslitelné v několika dnech po sobě slyšet světové jazzové hvězdy, klasiku domácí populární hudby, Bachovy barokní skladby, klasiku hip-hopu a experimentální soudobé hudby.“

Ondřej Bezr, Lidové noviny

„Festival se etabloval coby viditelná značka, která v dobrém smyslu představuje status kulturnosti.“

Pavel Turek, Respekt

Poslechněte si náš příběh přímo z úst zakladatele a ředitele festivalu Marka Vrabce v mini dokumentu natočeném k našemu 25. výročí:

Vstupenky
Vstupenky