CZ | EN

„Jeden z nejinovativnějších hudebních projektů v Praze.“

Za více než 25 let své existence festival v Praze uvedl řadu ikonických hudebních osobností, ale systematicky představuje také novou generaci umělců. Festival osvětluje vztahy mezi klasickou a soudobou vážnou hudbou, jazzem, hip hopem a elektronikou.

Prague Sounds respektují minulost, žijí současností a směřují do budoucnosti. Tato neustálá evoluce je receptem, díky němuž se festival stále vyvíjí. Stejně jako dobrá hudba.

Za více než 25 let své existence se festival etabloval jako jedna z nejvýznamnějších hudebních událostí v České republice, jejíž široký a eklektický program osvětluje vztahy mezi žánry od současné vážné hudby přes jazz, hip-hop, elektroniku až po písňové projekty. Prague Sounds uvedl řadu ikonických hudebních osobností světového významu, ale představuje systematicky také novou generaci umělců, kteří se jimi inspirovaly – často v českých premiérách. Prague Sounds respektují minulost, žijí současností a směřují do budoucnosti. Tato neustálá evoluce je receptem, díky němuž se festival stále vyvíjí.

  • INOVATIVNÍ PROGRAM
  • UNIKÁTNÍ KONCERTNÍ ZÁŽITKY
  • GENIUS LOCI VNITŘNÍCH I VENKOVNÍCH PROSTOR PRAHY

„Festival, který nabízí hudební experimenty, k nimž málokterá dramaturgie nachází odvahu.“

Naše historie

I. 1996:
Začátky na Pražském hradě

Festival, který se zrodil jako Struny podzimu za prezidenta Václava Havla, nabízí odvážný program multižánrových koncertů v prostorách celého hradního areálu. Do historie festivalu se památnými koncerty nesmazatelně zapisují avantgardní jazzový pianista Cecil Taylor, minimalista Michael Nyman, saxofonista Jan Garbarek ve spoluprácí s Hilliard Ensemble či houslista Gidon Kremer.

II. 2004:
Odchod z Hradu 
Začátek nové etapy

S koncem Havlova prezidentství se festival musí přesunout mimo hradby do města pod Hradem. Využívá některé z nejikoničtějších pražských prostor a buduje si pověst díky pestrému a kvalitnímu programu a tím, že do Prahy přiváží zahraniční umělce, kteří zde dosud nikdy nevystoupili – mezi nimi se skví například Kronos Quartet, jazzový pianista Brad Mehldau nebo vokální mág Bobby McFerrin.

Bobby McFerrin
Iva Bittová
Kronos Quartet
Brad Mehldau

III. 2010:
15leté výročí a další vývoj

Tento milník je pro festival novým začátkem, protože program se stále vyvíjí a na jeho pódiích vystupuje stále více špičkových mezinárodních umělců. Všiml si nás dokonce i deník New York Times, který nás označil za „jeden z nejinovativnějších pražských hudebních počinů“. Na nezapomenutelných koncertech září legendární minimalistický skladatel Steve Reich, fado senzace Mariza, jazzoví titáni Wayne Shorter, Sonny Rollins a AhmAad Jamal, operní pěvkyně Barbara Hannigan s programem skladeb od Ligetiho a mladý talentovaný zpěvák Gregory Porter, který v roce 2012 odehraje dva vyprodané koncerty. O rok později se Porter na festival vrací a připojuje se k němu český hráč na Hammondovy varhany Ondřej Pivec. To je začátek cesty, která pokračuje Pivcovým trvalým připojením k Porterově kapele a společným ziskem ceny Grammy. Cesty, během níž se ze zpěváka stane celosvětová hvězda.

Barbara Hannigan
Gregory Porter
Wayne Shorter
Steve Reich
Mariza

IV. 2011 – 2015:
Nové impulsy

Kromě toho, že na festivalu vystoupí legendární Sonny Rollins a Rufus Wainwright se dočká svého českého debutu, se poprvé konají klubové večery pro více umělců v legendárním pražském klubu Roxy. Na těchto koncertech se představí špičkoví mladí umělci z oblasti hip hopu, nové jazzové vlny a elektronické hudby jako Ghostpoet, Young Fathers, Robert Glasper, Chris Dave a Xenia Rubinos. Záhy se tyto žánry stanou pilíři hlavního festivalového programu.

V. 2017 – 2019:
Vrátit se silnější

Po přestávce v roce 2016 se festival v roce 2017 vrací s čerstvou energií, novými nápady a představuje svou charakteristickou směsici žánrů a stylů, zavedených i špičkových umělců a rozmanitých míst konání. V České republice debutují průkopníci alt-country Lambchop, Shabazz Palaces poblázní publikum temným electro-rapem, „otec minimalismu“ Terry Riley se vzácně objeví na veřejnosti při představení své kultovní skladby In C, britská soulová zpěvačka Laura Mvula rozzáří Forum Karlín a legendy hip hopu De La Soul rozvibrují Lucernu.

VI. 2020 – 2021:
Covid, premiéra pod širým nebem a

25. výročí

Když se svět potýká s celosvětovou pandemií, festival myslí na nové možnosti, jak ve složité době zprostředkovat hudební zážitky. Poprvé v historii tak pořádá koncerty pod širým nebem na úžasných místech v Praze. Na střeše Lucerny vystoupí Avishai Cohen a ze speciálně postaveného plovoucího pódia na Vltavě zazní Vivaldi Recomposed Daniela Hopea a Maxe Richtera. Plovoucí pódium má takový úspěch, že ho následující rok stavíme znovu a Yo-Yo Ma, snad nejlepší žijící violoncellista na světě, hraje za soumraku Bachovy suity. V témže roce – při 25. výročí festivalu – se vracíme ke koncertům v sálech a klubech: Kae Tempest debutuje v České republice a Caroline Shaw, mladá skladatelka označovaná za „budoucnost klasické hudby“, vystoupí s Attacca Quartet.

Yo-Yo Ma
Kae Tempest
Caroline Shaw & Attacca Quartet

VI. 2022:
Prague Sounds!

V roce, kdy se přejmenováváme na Prague Sounds, je line- up festivalu typicky eklektický – ambientní elektronika Nilse Frahma, nakažlivý jazz/RnB Snarky Puppy, akustické techno v podání Brandt Brauer Frick Ensemble a virtuózní sólový set mandolinisty Chrise Thileho ze skupiny Punch Brothers. Série pod širým nebem na řece Vltavě pokračuje velkolepým koncertem u příležitosti českého předsednictví EU.

Plovoucí scéna na Vltavě
Snarky Puppy
Chris Thile
Brandt Brauer Frick Ensemble
Nils Frahm

VII. 2023...

Hudba, kterou jinde neuslyšíte

I v roce 2023 pokračoval festival Prague Sounds v sérii unikátních koncertů. Tentokrát se z hladiny Vltavy přesunul do Vladislavského sálu Pražského hradu, kde zaznělo Brittenovo Válečné rekviem. Na samotném festivalu vystoupil v pražské premiéře trubadúr z jiného světa Benjamin Clementine, legendární jazzový basista Ron Carter, průkopník elektronické hudby Alva Noto ve speciálním audiovizuálním projektu se souborem Ensemble Modern či Owen Pallett, hudební osobnost kombinující hru na housle, kytaru a klávesy se zpěvem a mistrovským loopingem. O rok později různorodé festivalové scény přivítaly velká světová jména jazzu, soudobé vokální hudby, elektroniky, alternativního hip hopu i world music na pomezí s klasikou, české premiéry a unikátní jednorázové projekty. Přijel jeden z největších saxofonistů posledních čtyřiceti let a trojnásobný držitel Grammy Branford Marsalis, excelentní klavírista Tigran Hamasyan nebo průkopnický americký vokální soubor Roomful of Teeth. Prague Sounds také přišlo s dvěma novými původními festivalovými projekty – zpěváci David Koller a Richard Müller vzdali poctu Karlu Krylovi a poprvé proběhl kurátorovaný večer s výjimečnými mladými českými a slovenskými talenty.

 

Zkrátka festival Prague Sounds nabízí hudbu, kterou jinde neuslyšíte!

Napsali o festivalu

„Přehlídka, která začínala na Pražském hradě za Václava Havla, umí katapultovat české hudebníky až k ceně Grammy.“

Daniel Konrád, Aktuálně.cz

„Festival patří k vyšší kultuře: od roku udržuje rovnováhu mezi konzervativními ctnostmi a dobrodružstvím inovace.“

Pavel Klusák, Magazín Heritage

„Prague Sounds si udržuje pozici žánrově nejrozpaženějšího hudebního festivalu v České republice. Na žádném jiném by nebylo myslitelné v několika dnech po sobě slyšet světové jazzové hvězdy, klasiku domácí populární hudby, Bachovy barokní skladby, klasiku hip-hopu a experimentální soudobé hudby.“

Ondřej Bezr, Lidové noviny

„Festival se etabloval coby viditelná značka, která v dobrém smyslu představuje status kulturnosti.“

Pavel Turek, Respekt

Poslechněte si náš příběh přímo z úst zakladatele a ředitele festivalu Marka Vrabce v mini dokumentu natočeném k našemu 25. výročí:

Vstupenky