CZ | EN

Známe první hvězdu letošního roku! Na Prague Sounds dorazí zpěvačka a čerstvá držitelka Polar Music Prize Angelique Kidjo

12/4/2023

Legendární africká zpěvačka Angelique Kidjo čerstvě ověnčená prestižní cenou Polar Music Prize se vrací do Prahy. Na mezinárodním hudebním festivalu Prague Sounds představí v rámci projektu Remain in Light vlastní osobité pojetí stejnojmenného kultovního alba kapely Talking Heads. Koncert hostí 7. listopadu Forum Karlín a vstupenky jsou k dispozici v síti Ticketmaster ZDE.

„Je nám velkým potěšením, že na 27. ročníku festivalu Prague Sounds přivítáme právě Angelique Kidjo, která svým hlasem plným radosti, impozantní pódiovou prezentací a chytlavou směsí afrobeatu, jazzu, R&B a funku ohromila publikum po celém světě. Na našem festivalu navíc představí jeden ze svých nejambicióznějších a nejzajímavějších projektů. Skladbou za skladbou provede posluchače vlastními předělávkami alba Remain in Light od kapely Talking Heads, které vyšlo v roce 1980,“ říká ředitel festivalu Marek Vrabec. Kompletní program festivalu Prague Sounds 2023, který se uskuteční od 1. listopadu do 18. listopadu, zveřejní pořadatelé 31. května.

Kidjo vydala svou verzi alba Remain in Light v roce 2018, produkoval ji Jeff Bhasker, známý mj. spoluprací s umělci jako Kanye West či Drake, a podílel se na ní legendární afrobeatový bubeník Tony Allen. Že se africká zpěvačka rozhodla převzít album od newyorské kapely z tehdejší art-rockové nové vlny není ani zdaleka tak zvláštní, jak by se na první pohled mohlo zdát. Na původním albu produkovaném Brianem Enem se David Byrne a jeho kolegové silně inspirovali africkými polyrytmy, stejně jako tvorbou nigerijského zpěváka jménem Fela Kuti. „Když jsem album slyšela poprvé, říkala jsem si, že je to možná rock'n'roll, ale že je v tom i něco afrického, něco, co mi převrací hlavu vzhůru nohama,“ vzpomíná samotná Kidjo.

Kidjo se za album Remain in Light dočkala uznání kritiky nejen díky tomu, že z originálu vybrala a rozšířila jeho africkými prvky inspirované skladby, ale také za to, že se dokázala vžít do Byrneových někdy až primitivních textů a vrhnout na ně nové světlo. Kidjo a Byrne jsou dlouholetými přáteli a vzájemnými obdivovateli. Byrne se ostatně ke Kidjo připojil na pódiu v newyorské Carnegie Hall, aby na oslavu alba zazpíval Once in a Lifetime. Zdá se tak příhodné, že přibližně po čtyřiceti letech našlo album Remain in Light v interpretaci Angelique Kidjo nový život.

Kromě toho, že Angelique Kidjo před pár týdny získala prestižní cenu Polar, kterou obohatila svoji dosavadní sbírku pěti Grammy, ji v roce 2021 časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Vyjádřil jí tím uznání nejen za sílu hudby, ale také za její práci vyslankyně dobré vůle UNICEF a bojovnice za práva žen v Africe. Uznáním nešetří ani její kolegové. Když skladatel Philip Glass v roce 2019 premiéroval svou 12. symfonii, trval na tom, aby se pozice sólistky ujala právě Kidjo. Rodačka z Beninu je zkrátka v kurzu.

Vstupenky
Vstupenky