Pitchfork ji kdysi označil za „vůdčí osobnost generace moderních jazzových zpěvaček“, Cécile McLorin Salvant je ale známá především tím, že neustále posouvá hranice formy jazzu a do své hudby vnáší prvky vaudevillu, blues, folku, barokní hudby i divadla. Je trojnásobnou držitelkou Grammy a v roce 2020 získala také prestižní MacArthurovo stipendium. Za výjimečný talent ji považují i její slovutní hudební kolegové – Wynton Marsalis o ní prohlásil: „Taková zpěvačka se objeví jednou za generaci, možná za dvě.“
„Zpívá standardy, muzikálové melodie i zapomenuté poklady v napjatém, podmanivě krásném hlasu a nebojácně sahá i po složitých textech s náročnými tématy a historií.“
New York Times
Narodila se v Miami francouzské matce a haitskému otci a už ve 21 letech vyhrála první místo v soutěži Thelonious Monk International Jazz Vocal Competition. Průlomovým okamžikem v její kariéře pak bylo vydání alba WomanChild (2013), na něž o dva roky později navázala nahrávkou For One to Love, za kterou také získala svou první Grammy. Obsahovala pestrý výběr skladeb – písně Burta Bacharacha, Noëla Cowarda a tvůrčího dua Rodgers a Hammerstein – a deník Guardian ji označil za „hudební divadlo ve své nejvytříbenější podobě“. Na desku The Window (2018), nahrávanou ve dvojici s pianistou Sullivanem Fortnerem, začlenila francouzský kabaret, americké muzikálové melodie, pop i soul. Následující nahrávka Ghost Song (2022) se zaměřila především na její okouzlující vlastní tvorbu a nejnovější album Mélusine, zpívané převážně ve francouzštině, je koncepční nahrávkou inspirovanou mýtem o Meluzíně – vodní víle z evropské mytologie.
V aktuálním díle Ogresse, vlastní muzikálové bajce, která se nyní zpracovává jako celovečerní animovaný film, opět dokazuje, že její tvorba nezná hranice. Její nahrávky a vystoupení zahrnují dechberoucí spektrum hudebních stylů i historických epoch – a nepřestávají inspirovat a překvapovat.
Line-up
Cécile McLorin Salvant – zpěv