Teprve osmadvacetiletá mexická zpěvačka, multiinstrumentalistka a skladatelka Silvana Estrada zažívá raketový vzestup od vydání svého debutového alba Marchita (2022). Strohé a elegantní aranže a sofistikovaný songwriting doplněné mimořádně naléhavým hlasem plným emocí a tiché krásy jí přinesly celosvětové uznání: získala cenu Latin Grammy za Objev roku, nasbírala desítky milionů přehrání, vyrazila na rozsáhlé mezinárodní turné a vystoupila také ve slavné Walt Disney Concert Hall spolu s losangelskou filharmonií.
„V její hudbě je něco magnetického – vtahuje vás do sebe, až se ocitnete zcela obklopeni jejím hlasem.”
NME
Její cesta začala v malém horském městečku Coatepec, kde vyrůstala od narození v obklopení hudby. V dospívání poprvé sáhla po venezuelské cuatro kytaře, kterou vlastnoručně vyrobil její otec a která se stala i jejím poznávacím znamením. Estrada ke svým kouzlům na pódiu nepotřebuje víc než hlas a kytaru, přesto už má na kontě řadu významných spoluprací – například s americkým jazzovým kytaristou Charliem Hunterem, Devendrou Banhartem či skupinou Snarky Puppy. Odjakživa ji navíc fascinoval jazz a v jejím hlase tak můžeme slyšet i vlivy jejích hrdinek Billie Holiday a Elly Fitzgerald nebo zpěvaček tradiční latinskoamerické hudby Chavely Vargas nebo Mercedes Sosy. Její jedinečný talent propojovat severoamerické a latinskoamerické hudební prvky rezonuje s posluchači napříč hudebním spektrem. Nejde však o pouhou hudební fúzi – Estradiny inspirace jsou vždy podřízené její umělecké vizi a vyznění jejích hluboce emotivních písní. Písně na desce Marchita se vyrovnávají se ztracenou láskou a působí autenticky díky své vlastní prožité zkušenosti.
Vystoupení Silvany Estrady na festivalu Prague Sounds bude navíc její českou premiérou. Nabídne různé podoby její tvorby – od intimních sólových písní po aranže pro komorní orchestr, a také speciální část věnovanou mexickému Dni mrtvých, v níž vzdá hold některým z nejuctívanějších zpěvaček své země.
Line-up
Silvana Estrada – zpěv, kytara
Orchestr