Program
CZ | EN
út 12 11 2024    20:00
Müller/Koller: Kryl
Rudolfinum
út 12 11 2024    20:00   
Rudolfinum
Koupit vstupenku
Přidat do kalendáře
Rudolfinum
Foto
Festivalová pocta bardovi s kytarou, živému svědomí českého národa, Karlu Krylovi, jehož odkaz je v roce jeho dvojitého výročí aktuálnější než kdy dříve. 

 

Nesmlouvavého kritika, ale i něžného básníka a bytostného Čechoslováka Karla Kryla uctí ve Dvořákově síni Rudolfina na objednávku festivalu dva ikoničtí česko-slovenští umělci, kteří se při příležitosti intimní pocty v chrámu české kultury setkají na jednom pódiu - David Koller a Richard Müller.

 Zazní dvacítka Krylových písní v akustické verzi a v komorních aranžmá, vznikajících právě a jen pro tuto příležitost. Koller s Müllerem vybrali písně mapující všechna zásadní Krylova tvůrčí období:  od raných (Strejček strach a teta obava), přes ikonické písně z 60. let (Bratříčku zavírej vrátka, Salome, Veličenstvo kat, Anděl, Pieta..), exilové (Karavana mraků, Děkuji) až po písně z posledního Krylova období od sametové revoluce v roce 1989 do jeho úmrtí v roce 1994 (Ukolébavka, Od Čadce k Dunaju, Babylon, Monology...).


Pokud lidové písně vnímáme nikoliv jako muzeálně zafixované artefakty, ale jako kontinuální proces, kdy si generace navzájem předávají to nejcennější z kulturní paměti národa, pak nejlepším vysvědčením pro autora je, když jeho skladby žijí svobodně dál, nezávisle na jeho osobě. Když je zpívají u táborových ohňů lidé, kteří Krylovo jméno možná ani neznají, ale mimoděk potvrzují, že jeho dílo je nesmrtelné. Karel Kryl je jedním z mála, komu se to u nás podařilo. 

 

Petr Dorůžka

Zdroj: Supraphon


Neopakovatelná pocta Krylovi ve svatostánku české kultury, se uskutečňuje symbolicky v Roce České hudby, který připadá tradičně na roky končící čtyřkou, neb řada významných osobností od Dvořáka, Smetany po Janáčka se narodila nebo zemřela v roce končícím touto číslovkou. Do galerie osobností Roku České hudby Karel Kryl právem patří, a to zdaleka nejen díky datu úmrtí či narození (1944 - 1994).  

V době, kdy se Krylova odkazu chápou lidé, od kterých by to "Bratříček" patrně nečekal, navíc v době za humny supící války rozpoutaná "Divným knížetem", zazní poselství a proroctví malého velkého muže s kytarou na pódiu Rudolfina obnovenou, očistnou silou.  


Line-up

David Koller - zpěv, kytara

Richard Müller - zpěv 

Koupit vstupenku

Rudolfinum

Alšovo nábř. 12,
110 00 Josefov

zobrazit na mapě →

Vstupenky