To, že se jazzoví hudebníci nechávají inspirovat nejrůznějšími proudy lidové hudby z celého světa, není až tak neobvyklé, jak se to může zdát. A pár talentů, které prorazily už ve velmi mladém věku, už také hudební scéna zná. Nikdo z nich ale není tak výjimečný jako Tigran Hamasyan. Mladý muž, který jazz naučil mluvit arménským hudebním jazykem.
Skutečně, první Hamasyanovy doteky s klavírem se datují třemi lety jeho věku. V šesti se začal systematicky učit, a přestože někdy v tomto věku jej zajímali spíš metaloví kytaristé a chtěl být jedním z nich, v devíti už se začal vzdělávat v jazzovém oboru. Nejen v náročné harmonické stavbě a formách jazzových skladeb, ale zejména v improvizaci. Brzy, už na prahu puberty, pochopil, že kód, který jako Armén získal v genech, je stejně silný jako poslech jeho amerických jazzových idolů, a motivy z lidové hudby svého národa začal zapojovat jak do svých improvizací, tak kompozic. Což mu vydrželo i po přestěhování do Spojených států, kde pokračoval v hudebním vzdělávání i praxi.
„Fenomenální klavírista, nezkrotný bavič, experimentátor s technologiemi a kreativní skladatel world music.”
Guardian
Hamasyanovo mládí je lemováno vítězstvími v soutěžích a dalšími čestnými oceněními, svět začal zjišťovat, že z nečekaného místa přibyl mimořádný talent. A tak v šestnácti získal první cenu ve francouzské soutěži Jazz à Juan Révélations a téhož roku Cenu kritiků v klavírní soutěži prestižního festivalu ve švýcarském Montreux, a v devatenácti se pak stal laureátem soutěže významného Thelonious Monk Institute of Jazz v Los Angeles. To už měl ale natočené svoje debutové album World Passion vydané na nezávislém labelu Nocturne.
„Tigran Hamasyan spojuje starobylou arménskou duchovní hudbu s jazzovým piánem.”
New York Times
Zde byl začátek jeho velmi aktivní nahrávací kariéry, jejímž výsledkem je deset studiových alb převážně s autorským repertoárem, postaveným na kloubení jazzu a arménské hudby, s občasnými jemnými úkroky například k progresivnímu rocku. Hamasyanova alba najdeme na řadě význačných labelů včetně Verve či ECM, v posledních letech je ale akvizicí vysloveně fajnšmekrovské značky Nonesuch. Právě na ní vydal i svoje zatím poslední album StandArt. Jeho název napovídá, že se na něm tentokrát zcela poprvé vydal ze sta procent do hájemství tzv. Velkého amerického zpěvníku a předestřel na něm svoji vizi interpretace skladeb takových gigantů, jakými byli Richard Rodgers, Charlie Parker nebo Jerome Kern. Deník The Times v recenzi uvedl: „Standardy jsou melodie, jež jejich harmonická bohatost a rytmická flexibilita činí ideálními pro improvizaci. Bez ohledu na to, jak se móda v jazzu mění, zůstávají populární. Přesto Tigran Hamasyan testuje na tomto zajímavém a náročném albu jejich odolnost.“
Ať už bude program sólového koncertu Tigrana Hamasyana v Rudolfinu složen ze standardů či nikoli, je jisté, že zážitek z tohoto večera bude vysoce nadstandardní.
Pod čestnou záštitou velvyslance Arménské republiky v České republice
Line-up
Tigran Hamasyan - klavír