Program
CZ | EN
ne 03/09 2023    20h
Mimořádný koncert
Vladislavský sál, Pražský hrad

Mimořádný koncert

ne 03/09 2023    20h
Vladislavský sál, Pražský hrad
Vladislavský sál, Pražský hrad
Za podpory
Hlavní partner
Partner
Generální mediální partner
Mediální partneři
Poděkování

Válečné requiem na Pražském hradě

Pokračujeme v tradici mimořádných zářijových koncertů. Letos se však z hladiny Vltavy přesuneme do Vladislavského sálu Pražského hradu, abychom zde 3. září uvedli monumentální Válečné rekviem (War Requiem) Benjamina Brittena, ikonické hudební dílo 20. století.

Koncert se koná pod záštitou prezidenta ČR Petra Pavla, předsedy vlády ČR Petra Fialy, ministra kultury ČR Martina Baxy, primátora hl. města Prahy Bohuslava Svobody a starostky městské části Praha 1 Terezie Radoměřské.

Monumentální protiválečné oratorium zazní v provedení symbolicky propojených orchestrů PKF – Prague Philharmonia, České filharmonie a Kyjevského symfonického orchestru, Pražského filharmonického sboru, Dětského pěveckého sboru Radost Praha a mezinárodních sólistů za řízení Lukáše Vasilka.


„Tuto událost lze vnímat nejen jako tryznu za válečné oběti, ale také jako mimořádně působivý protiválečný apel , který bude umocněn unikátním prostředím a akustikou Vladislavského sálu Pražského hradu – výjimečný koncert výjimečného díla ve výjimečné době.“ 

Marek Vrabec

ředitel Prague Sounds


Britský skladatel Benjamin Britten napsal Válečné rekviem v roce 1962 k příležitosti dokončení obnovy gotické katedrály v Coventry po jejím zničení během 2. světové války. Vycházel přitom z kodifikovaného latinského textu mše za zemřelé, který však proložil verši Wilfreda Owena, britského důstojníka skládajícího básně přímo v zákopech 1. světové války. Dílo tak vyznívá jako velký pacifistický manifest apelující na posluchače silným textem i hudbou. Pro jeho monumentálnost a náročné obsazení je uváděno jen velmi vzácně. Na Pražském hradě je pod taktovkou dirigenta Lukáše Vasilka odprezentují PKF – Prague Philharmonia, členové Kyjevského symfonického orchestru, Komorní orchestr České filharmonie, Pražský filharmonický sbor, Dětský pěvecký sbor Radost Praha, sopranistka Susanne Bernhard, tenorista Kyle van Schoonhoven, barytonista Arvid Fagerfjäll a varhanice Linda Sítková.


Obsazení:

PKF Prague Philharmonia

Kyjevský symfonický orchestr

Komorní orchestr České filharmonie

Susanne Bernhard — soprán (Německo)

Kyle van Schoonhoven — tenor (USA)

Arvid Fagerfjäll — baryton (Švédsko)

Pražský filharmonický sbor

Dětský pěvecký sbor Radost Praha

Linda Sítková – varhany

Lukáš Vasilek — dirigent


PROGRAM

Benjamin Britten: Válečné rekviem, op. 66

 

 

Galerie

Vladislavský sál, Pražský hrad

Třetí nádvoří Pražského hradu 48,
119 00 Praha 1 - Hradčany

zobrazit na mapě →

Vstupenky
Vstupenky