Program
CZ | EN
po 06 11 2023    20:00
JACK Quartet
La Fabrika
po 06 11 2023    20:00   
La Fabrika
La Fabrika
Foto

Přední současné smyčcové kvarteto z New Yorku se vrací na festival. Tentokrát se speciálním programem k poctě Johna Zorna u příležitosti 70. narozenin tohoto významného skladatele.

Když JACK Quartet v roce 2019 debutoval na našem festivalu s programem Xenakisových kvartetů, jeho elektrizující koncert jasně dokázal, proč jej New York Times označil jako „přední kvarteto nové hudby“. Letos se vrací se speciálně sestaveným hudebním večerem oslavujícím dílo avantgardního skladatele Johna Zorna, a to v roce jeho 70. narozenin.


„Pánové z JACK Quartet jsou jedni z nejschopnějších a nejnadšenějších interpretů pana Zorna. Dokážou se opřít jak do drsných agresivních částí skladeb, tak si pohrát s momenty naplněnými karikaturní lehkostí, jako když pan Richards pobízel své spoluhráče šviháním smyčcem.“

New York Times


 JACK Quartet s Johnem Zornem pravidelně spolupracuje a není nijak složité pochopit, proč skladatel tomuto souboru jakožto interpretům svého díla tolik důvěřuje. Zornovy kvartety jsou stejně drásavé, rozsáhlé a vzrušující jako celá jeho tvorba, vyznačují se prudkými změnami nálad a tónů, složitými synkopami, útržky hudebních citací a neklidnou hravostí, neboť se snaží využít všech tónových a texturních možností smyčcové kvartetní formy. JACK se s těmito nároky vyrovnává více než dobře a čtveřice si zaslouženě vydobyla pověst předních interpretů těchto děl. Není tak divu, že právě čtveřice Newyorčanů dostala výsadu nahrát album kompletních Zornových kvartetů plánované na rok 2024. John Zorn je výraznou postavou moderní hudby: skladatel, saxofonista a dlouholetý podporovatel nejinovativnějších umělců newyorské downtownové scény, jenž se vzpírá snadné kategorizaci. Ačkoli je znám jako „avantgardní“ hudebník, Zornovy skladby jsou často niterné a vzrušující, a tak si nacházejí své publikum mezi milovníky hudby všeho druhu.


 „V Zornově neustále se vyvíjejícím hudebním světě je možné skutečně cokoli. Jeho skladby jsou vizí toho, co vznikne, když se postmoderní postupy stanou něčím mnohem smysluplnějším.“

Guardian


JACK Quartet vystupuje v nejprestižnějších světových sálech (Carnegie Hall, Berlínská filharmonie, Suntory Hall), ale publikum Prague Sounds má opět možnost zažít tento soubor z bezprostřední blízkosti v La Fabrice. 


LINE-UP:

Christopher Otto – housle

Austin Wulliman – housle

John Richards – viola

Jay Campbell – violoncello 


PROGRAM:

Cat o' Nine Tails

The Alchemist

-

The Remedy of Fortune

Necronomicon

 

Odhadovaná délka koncertu: 70 minut

s přestávkou


DRESS CODE:

Smart casual

Galerie

La Fabrika

Komunardů 1001,
170 00 Praha 7-Holešovice
zobrazit na mapě →

Vstupenky