Program
CZ | EN
út 05 11 2024    20:00
Abel Selaocoe & Manchester Collective
Lucerna, Velký sál
út 05 11 2024    20:00   
Lucerna, Velký sál
Koupit vstupenku
Přidat do kalendáře
Lucerna, Velký sál
Foto
Jihoafrický violoncellista s předním britským souborem soudobé hudby nabídne v české premiéře zážitek bez žánrových hranic.

Spojení jihoafrického virtuóza na violoncello a originálního anglického orchestru přináší unikátní průnik žánrů, který je typický i pro jejich samostatnou tvorbu a ve společných projektech se násobí.

Jestli někoho svým pohledem na hudební svět může Abel Selaocoe připomínat, je to Bobby McFerrin. Rozkročení mezi dokonalé provedení klasické hudby, jazz, world music a další žánry vytváří prostě Hudbu, u které není důležité pátrat po jejích zdrojích. Stačí se nechat unášet emocionálním zážitkem a strhnout jejím proudem. Dvaatřicetiletý umělec se narodil v Jižní Africe v hudební rodině, rodiče, starší bratr a první pedagogové rozpoznali mimořádný talent a jeho studium vedlo od víkendových kurzů v Sowetu přes konzervatoř v Johannesburgu až do Royal Northern College of Music v Manchesteru. Zde v roce 2018 získal svůj sólistický diplom a v Anglii se usadil natrvalo. Už dva roky předtím ale založil skupinu Chesaba, trio, které se v originálních úpravách věnuje africké hudbě.


„Jako kdyby z pódia létaly jiskry, když spolu hrají jihoafrický violoncellista Abel Selaocoe a Manchester Collective … naplno a bez jakýchkoliv omezení.”

 

Guardian


To ale, jak bylo naznačeno, není ani zdaleka jediná aktivita Abela Selaocoe. Spolupracoval mimo jiné s perkusionistou Bernhardem Schimpelsbergerem, hráčem na koru Seckou Keitou nebo legendárním bubeníkem Famoudou Donem Moyem, bubeníkem Art Ensemble of Chicago. Vedle toho rozvíjel i kariéru na poli klasické hudby jak ve spolupráci s britskými orchestry, tak v sólových programech. Ty jsou typické vervní mistrovskou hrou na violoncello, zpěvem, ale například i využíváním těla jako perkusního nástroje.

 

Orchestr Manchester Collective

Orchestr Manchester Collective se věnuje soudobé hudbě (přímo pro něj píší skladby například Edmund Finnis, Emily Hall, Hannah Peel a další), ale i crossoverovým a multimediálním projektům. Mezi ty nejpozoruhodnější a také na evropské scéně nejúspěšnější patří dva, ve kterých Manchester Collective spojil síly právě s Abelem Selaocoem.


„Manchester Collective... mění veškeré naše vnímání toho, čím může být skupina klasické hudby."

 

BBC


Sirocco, „velká hudební smršť, která oslavuje vřelost a rozmanitost kulturních tradic z celého světa“, obsahuje společné improvizace, úpravy lidových písní z Evropy i Afriky, ale i interpretaci Haydnových a Stravinského skladeb. Druhý projekt The Oracle je postaven i na Selaocoeově autorském vkladu, příspěvcích dalších soudobých skladatelů, ale třeba také na Vivaldiho díle.


Line-up

Abel Selaocoe - violoncello, zpěv


Manchester Collective:
Rakhi Singh - housle
Simmy Singh - housle
Ruth Gibson - viola
Alan Keary - elektrická baskytara
Sidiki Dembélé - africké perkuse

Koupit vstupenku

Lucerna, Velký sál

Štěpánská 61,
110 00 Nové Město
224 225 440
zobrazit na mapě →

Vstupenky