Program
CZ | EN
st 08 11 2023    20:00
Alva Noto & Ensemble Modern
Veletržní palác
st 08 11 2023    20:00   
Veletržní palác
Veletržní palác
Foto

Průkopník elektronické hudby a vizuálního umění spojuje síly s předním evropským souborem soudobé hudby a vytváří jedinečný audiovizuální zážitek.

Německý skladatel Carsten Nicolai (aka Alva Noto) patří již dlouho k předním umělcům elektronické hudby a vizuálního umění. Spolupracoval například s Ryuichim Sakamotem (s nímž napsal soundtrack k filmu The Revenant), Michaelem Nymanem, Blixou Bargeldem a Iggym Popem. Vytvořil také remixy pro Björk a Johna Calea. Jeho sólové počiny se řadí k nejsofistikovanější elektronické hudbě poslední doby. Výjimkou není ani skladba Xerrox - Vol. 4 z roku 2020, kterou však na Prague Sounds nepředstaví sólově, ale ve spolupráci s nejznámějším evropským orchestrem soudobé hudby Ensemble Modern.


„Ensemble Modern jsou bezkonkurenční specialisté na soudobou hudbu.“

Guardian


Xerrox - Vol. 4 je poslední (a předposlední) částí pětidílné série, která začala v roce 2007. Alva Noto v ní experimentuje s myšlenkami digitálního opakování zdrojového materiálu a manipulace se zvukovými fragmenty. Právě tato poslední část je vnímána oproti předchozím jako posluchačsky přístupnější. Obsahuje čtrnáct skladeb, které vytvářejí ambientní harmonický tok vrstvených elektronických zvukových textur, teplých smyčců a jemných klavírních partů přerušovaných hlubokými basy. „Pro mě je série Xerrox jakousi cestou,“ říká samotný Nicolai. Jeho slova nikdy nebyla tak patrná jako v této nejnovější inkarnaci, v celé její uhrančivé, hypnotické kráse.


„Podoba čtrnácti skladeb z Xerrox – Vol. 4 je sama o sobě zázrakem... vznešeným a tajemným... vrstvy a další vrstvy splývajícího tepla a chladu.“

Loud and Quiet


Představení Xerrox - Vol. 4 slibuje multimediální pastvu pro smysly, v níž se spojí elektronika, akustické nástroje a vizuální a světelné instalace, aby vytvořily pohlcující audiovizuální zážitek. Jako umělec, který vystupoval i vytvářel instalace v prostorách, jako je Tate Modern, newyorský Guggenheim nebo benátské Bienále, najde Alva Noto jistě inspiraci i v prostorách pražského funkcionalistického Veletržního paláce, kde se nachází sbírka moderního umění Národní galerie a který je tak pro tento koncert jako stvořený.


LINE-UP:

Alva Noto – sólista (elektronika)

Ensemble Modern

Dietmar Wiesner - flétna, altová flétna, basová flétna

Ueli Wiget - klavír

Hermann Kretzschmar - klavír

David Haller - perkuse

Rainer Römer - perkuse

Vanessa Porter - perkuse

Aline Khouri - harfa

Jagdish Mistry - housle

Giorgos Panagiotidis - housle

Megumi Kasakawa - viola

Eva Böcker - violoncello

Michael Maria Kasper - violoncello

Paul Cannon - kontrabas


PROGRAM:

Odhadovaná délka koncertu: 90 minut

Bez přestávky


DRESS CODE:

Smart casual

Galerie

Veletržní palác

Dukelských hrdinů 47
170 00 Praha 7 - Holešovice  
zobrazit na mapě →

Vstupenky