Program
CZ | EN
so 11/11 2023    19:30
Organic II - varhany pro 21. století
kostel U Salvátora

Organic II - varhany pro 21. století

so 11 / 11 2023    19:30    kostel U Salvátora

Kostelní varhany jako hudební nástroj pro 21. století představí v pražském kostele u Salvátora večer Organic II. Vystoupí zde dva české projekty Katta/Vox Organi a duo Trans Organic, které s tradičním nástrojem pracují v nových souvislostech a v kombinaci s živými nástroji a elektronickou hudbou. Jako speciální host večera vystoupí hudebnice a producentka s českými kořeny Emika. Nejdříve společně s varhanicí Kattou uvedou několik skladeb, ve kterých se propojí Kattin monumentální zvuk chrámových varhan s podmanivou elektronikou Emiky. Během večera tato významná hudebnice pohybující se na pomezí klasiky a elektronické hudby pokřtí také album Vox Organi, které vydal německý label Emika Records. Závěr večera poté obstará djský set, během kterého zahraje Emika výběr nových, zatím ještě nevydaných, skladeb

Asi žádný hudební nástroj není tak úzce spjatý s nějakým konkrétním kontextem jako chrámové varhany. Představit si jejich mohutný, všeprostupující zvuk bez automatického spojení se sakrálními prostorami nebo náboženskými účely může někomu připadat jako svatokrádež. Nová generace hudebníků ale už k varhanům dokáže přistoupit bez předsudků a zároveň citlivě. Patří mezi ně varhanice a skladatelka Katta vystupující s aktuálním projektem Vox Organi nebo duo Trans Organic. 

Její první čistě autorské album Katta: Vox Organi vyšlo letos v květnu a všechny zvuky na něm pochází z varhan v kostele U Salvátora. Tedy s výjimkou jejího hlasu, který zpívá staré duchovní texty. „Vibrující zvuková pole, která Katta vytváří, jsou fyzický zážitek: naplňují prostor, rozechvívají ho a s ním i tělo posluchače. Zátěžový test, kde zvuk balancuje na prahu mezi bolestí a slastí,“ napsal o Kattě hudební publicista Pavel Klusák v časopise Host. 

Večer v kostele zahájí duo Trans Organic, v němž se potkali mezinárodními cenami ověnčená varhanice Markéta Schley Reindlová a multiinstrumentalista Tomáš Reindl. Spojují tradiční zvuk chrámových varhan s interaktivní elektronikou, indickými bubny tabla a dalšími nástroji. Trans Organic využívá současných možností technologie zpracování zvuku v reálném čase, který umožňuje třeba zachycení, „zmrazení“, či granulaci zvuku varhan a jeho přetvoření do ambientních struktur. Projekt Trans Organic je důkazem toho, že v hudbě časová i kulturní ohraničení ztrácejí svůj smysl.

O vizuální složku projektu Vox Organi se postará český vizuální umělec Jan Hladil. Působí jako VJ a věnuje se videoinstalaci a tvorbě obsahu pro audiovizuální label Lunchmeat. Kromě toho spolupracuje například s Laternou magikou na Nové scéně Národního divadla. Ve své volné tvorbě se zaměřuje na interpretaci sociálních, kulturních ale i fyzikálních procesů, které specifickým vizuálním ztvárněním převádí do uměleckého způsobu poznání. Svá audiovizuální díla představil například v Národní galerii, Centru současného umění DOX, Galerii hlavního města Prahy, Chemistry Gallery a Galerii Zdeněk Sklenář.

Organic II navazuje na večer Organic, na kterém v roce 2018 spolupracovaly festivaly Signal a Struny podzimu. O pět let později se vrací díky společnému počinu Spectaculare Festivalu a Prague Sounds. 


LINE-UP

Trans Organic: Markéta Schley Reindlová – varhany, Tomáš Reindl - interaktivní elektronika, indické bubny tabla, hlas, klarinet, didgeridoo, koncovka 

Vox Organi: Katta – varhany, zpěv, special guest: Emika. Visual Art - Jan Hladil 

Emika (DJ set)


Ve spolupráci: 

Festival Spectaculare 

Katta U Salvátora 

Impresario

Art Frame


 Za podpory: 

Hlavní město Praha 

Městská část Praha 1


DRESS CODE:

Smart casual

 

Galerie

kostel U Salvátora

Salvátorská 1045

110 00 Praha - Staré město
zobrazit na mapě →

Galerie