Program
CZ | EN
so 16 11 2024    19:00
Nubya Garcia
Lucerna Music Bar
so 16 11 2024    19:00   
Lucerna Music Bar
Koupit vstupenku
Přidat do kalendáře
Lucerna Music Bar
Foto

Nekompromisní londýnská saxofonistka přiváží do Prahy to nejzajímavější z nové jazzové scény.

Jedna z nejvýraznějších představitelek současné londýnské jazzové scény. Brilantní saxofonistka i skladatelka čerpající ze všech zdrojů černé hudby.

Zhruba na konci minulé dekády hudební média zaplavila vlna zájmu o mladý britský, konkrétně londýnský jazz, tedy jazz tvořený z velké většiny nikoli „čistými“ Angličany, ale zástupci tamní bohaté komunity potomků přistěhovalců ze všech koutů světa. Tato mimořádně plodná scéna má po sociální stránce dvě velká pozitivní specifika: kromě onoho národnostně maximálně otevřeného spektra je to také nebývalá genderová vyrovnanost. Určitě nikdy a nikde předtím nebylo v jazzové hudbě tolik výrazných žen, tolik vynikajících instrumentalistek a skladatelek, tolik zdatných kapelnic.


„Nubya Garcia je jedním z nejrespektovanějších jmen nové londýnské jazzové scény. Na špičce tohoto žánru se pohybuje již pět let.”

 

Huck Mag


Londýnskou jazzovou vlnu reprezentují mimo jiné jména Shabaka Hutchings, Moses Boyd, Cassie Kinoshi, Sheila Maurice-Grey, Tenderlonious, Theon Cross či Kamaal Williams. A samozřejmě také Nubya Garcia, třiatřicetiletá rodačka z Camden Town s guayansko-trinidadskými rodiči. Její rodina byla kulturně orientovaná a v malé Nubyi podporovali rodiče hudební nadání už odmalička výukou hry na housle a violu, a také zpěvu. V deseti letech ale potkala jazz a saxofon, do kterého se doslova zamilovala. Několikaleté systematické učení i hraní s prvními kapelami vyvrcholilo za středoškolských dob stipendiem na bostonské Berklee a následně úspěšným zakončením londýnské konzervatoře.

Jako svoje hlavní vzory sice uctívá Nubya Garcia velké jazzové saxofonisty Dextera Gordona, Sonnyho Rollinse a Johna Coltranea, ale zároveň ve své hudbě pracuje s nejrůznějšími podněty z černé či latinské hudby – nejčastěji se zmiňuje dubstep, reggae, cumbia, calypso, hip hop a soul. Dbá na to, aby její hudba byla především energická a neudržela posluchače v klidu. Říká: „Jazz je původně taneční hudba a já se vlastně vracím k jeho kořenům.“

Debutovala v roce 2017 na nezávislém londýnském jazzovém labelu Jazz Refreshed, průlomové album Source vydala o tři roky později už na velké značce Concord Jazz. V následujícím roce Nubya Garcia koncertovala na festivalu JazzFestBrno. Nadšená recenze v kulturním magazínu UNI mimo jiné říká: „Garcia se nebála ani relativně dlouhých sól, a dokud posluchač náhodou nezavadil pohledem o hodinky, neuvědomil si ani ono ‚dlouhé‘. Saxofonistka totiž někde nakumulovala snad nevyčerpatelnou zásobu nápadů, které dávkovala a gradovala tak elegantně, že nenechala posluchače vypadnout z děje. Neexistovalo, aby jí po pár chorusech došla fantazie.“

Koupit vstupenku

Lucerna Music Bar

Vodičkova 36
110 00 Praha 1

zobrazit na mapě →

Vstupenky